پازل چیست؟

پازل یکی از برترین بازی های فکری شناخته میشود که در آن تکه های زیادی از یک طرح یا داستان به صورت درهم در اختیار فرد قرار میگرد و شخص باید سعی کند این قطعات را کنار هم بچیند به گونه ای که طرح یا داستان به درستی کامل شود.

تاثیر پازل بر مغز و توانمندی های شناختی:

اخیرا دانشمندان به نتایج شگفت انگیزی درباره ی تاثیر حل کردن پازل بر مغز، دست یافته اند. فعال سازی مغز در فرآیند حل کردن پازل و سایر فعالیت های فکری نظیر آن، باعث طولانی شدن عمر فرد، بالا رفتن کیفیت زندگی و کاهش ریسک ابتلا به بیماری های روانی و و مغزی از جمله از دست دادن حافظه، آلزایمر و … می شود.

در طی فرآیند حل کردن پازل، همزمان هر دو نیمکره ی مغز فعال و درگیر می شود. نیمکره ی چپ مغز که بخش منطقی و تحلیلی را برعهده دارد تمام قطعات پازل را به طور جداگانه مشاهده کرده و مورد آنالیز قرار می دهد و نیمکره ی راست که بخش خلاق، بصری و احساسی مغز می باشد، وظیفه ی مرتب کردن قطعات پازل و ارتباط دادن منطقی آن ها با یکدیگر را برعهده دارد.

در طی حل کردن پازل، ارتباطات سریع و پیوسته میان نیمکره های راست و چپ مغز ایجاد میشود و سلولهای مغزی با هم درگیر میشوند؛ که چنین ارتباطاتی، توانایی های شناختی، یادگیری، خلاقیت، ادراک و … را به طور قابل توجهی در افراد پرورش میدهد.

همچنین هنگامیکه افراد در حل کردن پازل به موفقیت می رسند و تمام پازل یا بخشی از آن را تکمیل می کنند، سیستم لذت و پاداش در مغز فعال شده و دوپامین ترشح میشود. دوپامین ماده ای شیمیایی در مغز است که عامل ایجاد احساس رضایت، لذت و آرامش در انسان میباشد و تولید آن در مغز، افزایش یادگیری و حافظه را به دنبال دارد.

مطالعات علمی نشان داده اند که چیدن قطعات پازل میتواند بر سلامت جسمی و روانی افراد تاثیر فراوانی داشته باشد. کاهش فشار خون، کاهش اضطراب های فراگیر، درمان مشکلات عاطفی از جمله ی این تاثیرات هستند.

همچنین پازل ها یکی از کارآمد ترین بازی ها و تمرینات برای پرورش توانایی های شناختی نظیر خلاقیت، ادراک، تمرکز و یادگیری شناخته میشوند.

برای خرید انواع مختلف پازل می توانید در بخش فروشگاهی سایت خلاقیت کلاب، محصول مورد نظر خود را انتخاب و سفارش خرید خود را ثبت نمایید تا در کوتاهترین زمان ممکن به دست تان برسد.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *