تعاریف متعددی برای خلاقیت بیان شده است. در این مقاله چند تعریف از خلاقیت را که توسط متخصصان و هنرمندان مختلف بیان شده است ارائه می دهیم:

*خلاقیت توانایی فرد برای تولید ایده ها، نظریه ها، بینش ها یا اشیاء جدید و بدیع و بازسازی مجدد در علوم و سایر زمینه ها است که توسط متخصصان، اصیل و از نظر علمی، زیبا شناسی، تکنولوژی و اجتماعی باارزش تلقی گردد.(ورنون 1989)

*خلاقیت عبارت است از نگاهی متفاوت به پدیده هایی که سایر مردم نیز آنها را می نگرند.(آلبرت رنت گیورکی)

*خلاقیت ارتباط بین تصویر و اندیشیدن ایده های نو و ارائه ی محصول، فرآیند و خدمات نوآورانه است.( ادوارد)

* خلاقیت واکنشی اکتسابی در برابر موقعیت است که از انرژی اطلاعات و دیگر منابع ضروری برای یک مساله نشات می گیرد.(ویلیام جی ریف-استاد و مدیر مهندسی سیستم های کارخانه ای جنرال موتورز)

*خلاقیت فقط یافتن چیزی نیست، بلکه آفریدن چیزی کارآ از آن دریافت است.(جیمز راسل لوول-شاعر)

*خلاقیت در اصل هنری مهجور است و تلاشی مهجورتر. برای بعضی ها رحمت است و برای بعضی ها لعنت، اما در عالم واقعیت ، خلاقیت توانایی دست یافتن به درون خود و بیرون کشیدن اندیشه ای ناب از عمق روح است.(لودور فسمن-گرافیست)

*خلاقیت به معنای این است که به خودتان اجازه ی اشتباه کردن بدهید. هنر به معنای دانستن آن است که کدامیک از این اشتباهات را حفظ کنید.(اسکات آدامز-کارتونیست)

*خلاقیت به معنای باور به توانایی ایجاد زندگی بهتر برای خود و دیگران و بهتر زندگی کردن است.(برگرفته از کتاب خلاقیت-گروه نویسندگان ارکتورس)

*خلاقیت به عنوان یکی از عالی ترین فرآیندهای شناختی در نظرگرفته میشود و به تولید اثری ناب،اصیل و ارزشمند اطلاق میشود که از اندیشه و فکر فرد خلاق سرچشمه می گیرد. واژه ی ” اثر” در اینجا به عنوان معلولی از فکر و اندیشه شناخته میشود و طیف وسیعی را در بر می گیرد. از علم و دانش گرفته تا هنر و ادبیات و … مواردی نظیر: داستان، شعر، آهنگسازی، مواد و فرآیندهای شیمیایی، طراحی صنعتی، معماری، اختراعات علمی و محصولات نوآورانه، نظریه ها و … .(میعاد نیک پور- مهندس و ایده پرداز، موزیسین و نویسنده ی کتاب باشگاه خلاقیت)

*خلاقیت عمدتا شامل بازآرایی دانسته هایمان برای رسیدن به نادانسته هاست. بنابراین برای تفکر خلاق باید بتوانیم آنچه را بدیهی می انگاشته ایم هر بار با نگاهی تازه ببینیم.(جرج نلر_نویسنده)

*خلاقیت اندیشیدن به ابداع چیزهای تازه و نوآوری، ایجاد چیزهای تازه است.(تئودور لویت- اقتصاددان)

مواردی از تعاریف خلاقیت برگرفته از کتاب ” ورود به خلاقیت- دکتر علی شمیسا ” :

*خلاقیت یعنی دست دادن با آینده ی خوب.

*خلاقیت یعنی غیرممکن ها را ممکن کردن.

*خلاقیت یعنی یک به اضافه ی دو می شود پنج.

*خلاقیت یعنی خلاف عادات حرکت کردن.

*خلاقیت یعنی مبارزه علیه ترس های انسانی.

*خلاقیت یعنی شناسایی ابعاد و زوایای پنهان خویشتن.

*خلاقیت یعنی چشم ها را شستن و جور دیگر دیدن.

*خلاقیت یعنی اندیشه نو، احساس نو و رفتار نو.


0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *